Intresseanmälan som röstmottagare till valet 2026

Den här tjänsten kräver inloggning
LÄS MER

Den 13 september 2026 är det val till riksdag, kommun- och regionfullmäktige. Som röstmottagare ansvarar du tillsammans med övriga röstmottagare för ordningen i vallokalen och att röstningen går rätt till. Arbetsuppgifterna omfattar bland annat:

  • Hjälpa och informera väljare om hur röstningen går till
  • Svara på frågor och se till att det är ordning bland valsedlarna
  • Markera i röstlängden vilka som har röstat
  • Räkna rösterna efter att vallokalen stängt och rapportera resultatet till Valmyndigheten 

Viktigt: Du som vill arbeta som röstmottagare behöver ha god allmänhälsa eftersom valdagen är lång och kan vara stressig. Arbetet innebär även vissa lyft av valmaterial.  Nytt för i år är att du ska visa upp ett utdrag ur belastningsregistret i samband med valutbildningen.  

 

Du kan även anmäla intresse för uppdrag som valinformatör. Uppdraget innebär att du under perioden för förtidsröstningen informerar allmänheten om valet. Du kan även få hjälpa till på själva valdagen i och utanför respektive vallokal. 

Som röstmottagare eller valinformatör får du arvode för ditt arbete:

  • Ordförande: 4 500 kr
  • Vice ordförande: 4 000 kr
  • Röstmottagare: 3 250 kr
  • Jourgrupp: 750 kr (om du inte blir inkallad, annars ersättning enligt ovan)
  • Förtidsröstning: 180-200 kr per timme beroende på uppdrag
  • Valinformatör: 160-200 kr per timme beroende på uppdrag

Jourgruppen ska vara tillgänglig på valdagen för att ersätta ordinarie röstmottagare vid behov. Om du inte blir inkallad får du 750 kr, blir du inkallad gäller ersättningen för det uppdrag du utför. 

 

Inför uppdraget går alla vår obligatoriska utbildning som hålls i månadsskiftet augusti/september 2026. 

 

Välkommen med din intresseanmälan! 

Följande behövs för e-tjänsten

  • Bank-ID

Du kommer att gå igenom följande steg:

Föregående Nästa